O nas

Joannici na Ziemi Lubuskiej

Oddział Lubuski Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy został utworzony we wrześniu 2007 roku z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Początkowo składał się on z jednej grupy Joannitów w Słońsku, która poza prowadzeniem zabezpieczeń przedmedycznych podczas imprez masowych w Słońsku, prowadzi również warsztaty zajęciowe dla dzieci i młodzieży oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy.

Od września nastąpił prężny rozwój Oddziału Lubuskiego wraz z jego rozprzestrzenieniem się na terenie północnej części województwa lubuskiego. Pierwszą fazą działalności było rozpoczęcie realizacji projektu „Szkolna Służba Medyczna”. Stąd też od października 2007 r. działają trzy grupy szkolnych sanitariuszy, w: Ośnie Lubuskim, Gorzowie Wlkp. oraz Sulęcinie. Szkolna Służba Medyczna realizuje zadania z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Tworzy ją grupa przeszkolonych w tym zakresie uczniów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem kolegów i nauczycieli podczas zajęć lekcyjnych. W tym samym czasie Stowarzyszenie powiększyło się także o grupę ratowników przedmedycznych z Sulęcina, zajmujących się zabezpieczaniem imprez masowych pod względem pierwszej pomocy przedmedycznej.

Do tej pory zabezpieczali takie imprezy jak:

¾     Dni Sulęcina,

¾     I Rajd Harcerski „Czerwona Jedynka”,

¾     Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,

¾     Zawody lekkoatletyczne dla szkół podstawowych w Sulęcinie.

Grupa ta także organizuje pokazy i prelekcje nauczania pierwszej pomocy przedmedycznej, między innymi dla dzieci ze świetlicy sulęcińskiego oddziału Caritas.

Na początku 2008 roku do Oddziału Lubuskiego dołączyła grupa wolontariuszy z Cybinki. Są to młode osoby wyjątkowo zaangażowane w niesienie pomocy bliźniemu i opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.

Obecnie w skład Oddziału Lubuskiego wchodzi pięć Oddziałów Miejscowych, w: Słońsku, Sulęcinie, Ośnie Lubuskim, Gorzowie Wielkopolskim oraz Cybince.

W sumie zrzesza on 145 osób. Kolejne etapy rozwoju działalności polegają na rozpoczęciu realizacji kursów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rozszerzania ich oferty.

Szkolenia prowadzone będą w oparciu o specjalistyczny sprzęt medyczny i przez wykwalifikowaną kadrę ratowników medycznych